Bezpieczne wakacje (24 czerwca)

W ostatnim tygodniu roku szkolnego, dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Państwowej Straży PożarnejSokołowie Podlaskim, odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie spotkanie dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji.

Pan Robert Golatowski – koordynator medyczny i strażak, przypomniał młodzieży zasady bezpieczeństwa zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Nie tylko opowiadał, ale także pokazywał przy współpracy uczniów, do czego służy kamizelka asekuracyjna i jak prawidłowo należy ją zapinać. Przy okazji pokazał także co się może wydarzyć, jeżeli z różnych powodów nie będzie dopasowana do użytkownika. Z uwagi na to, że w wodzie mogą nas, albo inne osoby spotkać nieoczekiwane zdarzenia, podpowiadał, w jaki sposób możemy pomoc innym w sytuacji zagrożenia. Pierwsza zasada to bezpieczeństwo własne, dlatego osobie tonącej nigdy nie podajemy bezpośrednio naszej ręki. Dobrze jest mieć przy sobie coś, co się unosi na powierzchni. Może to być coś, co zwykle znajdziemy na plaży, np. piłka, materac, kapok, czy tzw. pamelka, czyli boja asekuracyjna lub chociaż część garderoby. Pamiętajmy, że „tonący nawet brzytwy się chwyta”.

Kolejna część spotkania dotyczyła bezpieczeństwa na drogach. Każdy z nas jest ich użytkownikiem czy jako pieszy, rowerzysta czy też kierowca. Po pierwsze kamizelka odblaskowa, mogą być również dodatkowe elementy odblaskowe. W zderzeniu pojazdu samochodowego z pieszym czy rowerzystą, ten drugi zawsze jest bardziej poszkodowany lub zagrożony utratą zdrowia i życia. Dbajmy o naszą widoczność na drodze. Cenna wskazówka to zasada ograniczonego zaufania. Bądźmy widoczni!!!!

Pan Robert Golatowski przypomniał także wszystkim zebranym zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Najważniejsze są pierwsze minuty od zdarzenia. Nie bądźmy obojętni, reagujmy gdy widzimy coś niepokojącego. A gdy już ktoś znajdzie się w takiej sytuacji, pamiętajmy, aby wyznaczyć konkretnie osobę, która nam pomoże i wezwie pomoc. Zawsze lepiej zgłosić jedno zdarzenie kilka razy, niż czekać aż „ktoś może” zrobi to za nas. Przy tej okazji przypomnieliśmy sobie także pozycję bezpieczną ustaloną i zasadę kątów prostych.

Pakując wakacyjny plecak lub walizkę pamiętajmy, że warto mieć przy sobie maskę do sztucznego oddychania. Niewiele kosztuje, a może być pomocna. Pan Robert opowiadał wiele sytuacji, z jakimi spotyka się w swojej codziennej pracy jako strażak i ratownik medyczny. Jak się okazuje, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia, możemy być zdenerwowani i nie zawsze potrafimy właściwie wezwać pomoc. Przede wszystkim nie rozłączamy się pierwsi i miejsce zdarzenia opisujemy jak najdokładniej. Jeżeli wiemy, że wjazd na miejsce zdarzenia jest z innej strony niż podany adres, to też warto o tym wspomnieć. Możemy także wysłać jedną osobę, aby od wjazdu pokierowała załogę jednostki pomocowej do miejsca zagrożenia. Od tego często zależy czy służby ratownicze dojadą na miejsce na czas.

Na zakończenie Pan Robert życzył nam, aby takie sytuacje nie były naszym udziałem. Życzył nam niezapomnianych i bezpiecznych wakacji, a także powrotu do szkoły we wrześniu.

Ja się do tych życzeń przyłączam i jeszcze raz przypominam, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek.

Małgorzata Bartosiak