Diecezjalny Dzień Młodzieży w Serpelicach (14 września)

Dzień Młodzieży w Serpelicach

14 września, po raz kolejny gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, przybyli na Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Tradycyjnie już odbywał się on na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach, w  święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem: „Nie bój się, wierz tylko”. Cytat ten został zaczerpnięty z Ewangelii wg św. Mateusza, a nawiązywał on do Roku Wiary, który rozpocznie się w Kościele w październiku.

W spotkaniu w Serpelicach wzięło udział ok. 90 uczniów a naszego LO, pod opieką: s. Zofii Błońskiej, ks. Krzysztofa Kostrzewy, p. Małgorzaty Bartosiak, p. Krystyny Jasińskiej, p. Katarzyny Karpińskiej oraz p. Agaty Mosiej.

Młodzież z Sokołowa Podlaskiego spotkała się na pierwszym etapie, w  kościele katedralnym w Drohiczynie. Konferencję wygłosił ks. Robert Grzybowski a uczniowie z naszego LO przygotowali pantomimę.

Po przybyciu do Serpelic uczniowie udali się na Kalwarię Podlaską odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Wstępem do Mszy Świętej był koncert modlitewno-ewangelizacyjny w wykonaniu Inicjatywy Ewangelizacyjnej Diecezji Drohiczyńskiej pod kierunkiem Łukasza Kraujutowicza, prowadzonego przez ks. Piotra Jaroszewicza oraz nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem modlitewnego spotkania była Eucharystia, celebrowana przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. W swoim kazaniu Abp Migliore zaapelował do młodych o pokonywanie życiowych trudności w oparciu o wiarę i zaufanie Chrystusowi. Można w trudnościach buntować się lub szukać od nich ucieczki w alkohol i narkotyki, albo wziąć na serio wezwanie Jezusa „Nie bój się, wierz tylko!” - mówił.

Nuncjusz apostolski tłumaczył młodym, że istnieją cztery momenty w życiu młodego człowieka, który decyduje się naśladować Jezusa i nie chce się w życiu bać. Są nimi: pierwotny strach, patrzenie w górę, wizja tego, czego chce Jezus i w końcu osobiste zaangażowanie siebie samego. „Nigdy nie żałowałem, że powiedziałem Jezusowi 'tak' Muszę to powtarzać każdego ranka. Gdy zaczynam dzień, muszę powtórzyć Jezusowi moje 'tak', gdyż chcę mu ufać ponad moje naturalne siły i możliwości - kontynuował w kazaniu abp Migliore. Homilia zakończyła się słowami: „Modlę z wami - ludźmi młodymi, abyście umieli zaufać Jezusowi. Aby to zaufanie było czymś stałym w całym waszym życiu”. Nuncjusz Apostolski jako podziękowanie otrzymał kopię krzyża papieskiego z  Drohiczyna z relikwiami, błogosławionego ks. Antoniego Beszty – Borowskiego, męczennika z Bielska Podlaskiego.

Serpelickie spotkanie zakończyło symboliczne przejście przez bramę zrobioną z  pękniętego krzyża. Na pamiątkę uczestnicy otrzymali kalendarze i   znaczki „ Rybki Roku Wiary”, które wraz z przyniesionymi krzyżami poświęcił bp Antoni Dydycz. W uroczystościach uczestniczył także o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja. Zachęcał zebranych młodych ludzi do niesienia Dobrej Nowiny wszystkimi możliwymi metodami.

- Nieście wiarę dalej. Proszę was jeszcze o jedno - Ekscelencjo, księże biskupie, ordynariuszu; Ekscelencjo, księże arcybiskupie – a pomożecie żebyśmy telewizję Trwam rozwijali?  Widzicie tych młodych ludzi, oni to robią. Życzę żebyście tak samo nieśli Dobra Nowinę. Różnymi metodami: przez internet, radio, muzykę, ale przede wszystkim przez własne serce i  świadectwo. Szczęść wam Boże – powiedział o. Tadeusz Rydzyk. Transmisję ze spotkania młodzieży przeprowadzały Radio Maryja i TV Trwam.

Dzień Młodzieży w Serpelicach, został zorganizowany przez diecezjalnego duszpasterza młodzieży i dyrektora Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji ks. dr. Andrzeja Lubowieckiego wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.
Z naszego liceum 12 osób włączyło się czynnie w przeżywanie tego dnia. Uczniowie przygotowali i przedstawili pantonimę w Drohiczynie oraz kilka  dziewcząt śpiewało w chórze: Zbiejczuk Paulina 1a, Głogowska Katarzyna 1c, Szkop Karolina 1c, Raboszuk Adrianna 1d, Choruta Joanna1f, Skomorocha Adrian2a, Stasiuk Piotr2a, Filipek Robert2f, Głąbikowska Paulina3a, Flazińska Agata3b, Wojtczuk Anita3b.

siostra Zofia Błońska