2018-04-26 JĘZYK ROSYJSKI - WARSZTATY TŁUMACZENIOWE

Warsztaty tłumaczeniowe z języka rosyjskiego

25 kwietnia 2018 roku uczniowie I LO im.Marii Skłodowskiej-Curie uczący się języka rosyjskiego mieli okazje poznać tajniki pracy tłumacza przysięgłego języka rosyjskiego.

Na zaproszenie nauczycieli języka rosyjskiego do naszej szkoły zawitała pani Edyta Trębarczyk-Kowalska - nauczyciel języka rosyjskiego, a także tłumacz przysięgły języka rosyjskiego. Pani Edyta jest na co dzień nauczycielem języka angielskiego i rosyjskiego w Zespole Szkół Samorządowych w Opocznie. Z panią Edytą przyjechała grupa licealistów. W sposób niezwykle ciekawy zapoznała naszych uczniów z pracą tłumacza, z dokumentacją, wymogami formalnymi. Uczniowie z Opoczna odegrali scenki przedstawiające złożony język tłumaczeń prawniczych i sądowych. Wspomniano o tłumaczeniach ustnych - symultanicznych i konsekutywnych. Odczytano wyrok sądowy w języku rosyjskim.Uczniowie I LO zapoznali się także z trudnościami zwiazanymi z przekładem tekstów literackich oraz uzupełniali tekst powieści Puszkina na podstawie odczytu jednego z uczniów. Nie obeszło się również bez atrakcji... Absolwentka lingwistyki stosowanej Veronika  Sara Al - Khouri przybliżała uczniom specyfikę studiów językowych,zachęcając do podejmowania studiów językowych z zakresu języka rosyjskiego oraz drugiego języka obcego.

Spotkanie uatrakcyjniła recytacja Weroniki oraz śpiew Martyny Mąki i Jakuba Lachowskiego.Dziękujemy za dzień pełen wrażeń i integrecję uczniów obu szkół. Gościom z Opoczna dziękujemy za poświęcony czas, przebyte kilometry, a uczniom I LO za chęci i odwagę. Dziś juz wiemy, że tłumacz to zawód trudny, ale przynoszący wiele satysfakcji.

W warsztatach udział wzięli:

Antonina Maria Adamyan-Lis, Marlena Kulikowska, Adrian Tymiński, Szymon Bartosiak, Olga Ratyńska, Martyna Mąka, Iryna Prylepa, Milena Bogucka, Natalia Soszyńska, Natalia Kaniuk, Katarzyna Kondracka, Jakub Lachowski, Natalia Murawska, Natalia Chmielewska, Patrycja Kosowska, Milena Wycech, Adrianna Tomczuk.

Sylwester Mosiej