2019-11-23 JĘZYK ROSYJSKI I JĘZYK POLSKI

ZAJĘCIA UNIWERSYTECKIE Z JĘZYKA ROSYJSKIEGO

ORAZ JĘZYKA POLSKIEGO

22 listopada 2019 roku  w I Liceum odbyły się zajęcia uniwersyteckie z zakresu fonetyki rosyjskiej. Warsztaty poprowadziła dr Ewa Kozak - pracownik naukowy Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach.

Pod kierunkiem dr Ewy Kozak uczniowie ćwiczyli wymowę spółgłosek, które sprawiają  najwięcej trudności, mianowicie spółgłoski л , która w języku rosyjskim może być twarda lub miękka oraz zawsze twardej spółgłoski ц.

W warsztatach udział wzięli uczniowie klas I i II:  Oliwia Frąc, Martyna Marcjaniuk, Julita Czapska, Julia Ambroziak vel Mrozowicz, Kamil Laskowski, Paulina Kaniuk, Julia Praska, Karolina Chomka, Jakub Maksymiak,  Maria Kalinowska, Aleksandra Wołosińska, Gabriela Kalinowska, Klaudia Pogorzelska, Dominika Kondraciuk i Maciej Krystoszyk.

Agnieszka Babicka

Uczennice i uczniowie klasy trzeciej humanistycznej odbyli literackie spotkanie z doktorm habilitowanym Romanem Bobrykiem, znanym już społeczności szkolnej; cenionym i lubianym. Nasze przedmaturalne zajęcia poświęcone były analizie konceptu z poezji Wisławy Szymborskiej. Słuchaliśmy analizy naukowca, sami próbowaliśmy naszych sił w zakresie analizy i interpretacji. Wiersz dotyczył poznawania, określania istoty rzeczy zjawisk; czyli zagadnienia z pogranicza literatury i filozofii.

Podziękowania dla klasy trzeciej humanistycznej za zawsze sympatyczną atmosferę zajęć z wykładowcą, cierpliwość do literackich, nie zawsze wdzięcznych analiz. Dla Katarzyny Popowskiej za wytwałe poszukiwanie sensu wiersza noblistki.

Anna Kuryłek