listopad 2013

Klasa II D na zajęciach praktycznych
w Centrum Chemicznego Kształcenia Praktycznego
przy Instytucie Chemii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach

15 listopada 2013 uczniowie klasy II d wraz z opiekunami - panią Bożeną Walenciej oraz panią Agatą Mosiej - udali się na zajęcia laboratoryjne na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Doświadczenia dotyczyły szybkości reakcji chemicznych.

Po kilku godzinach lekcyjnych, uczniowie naszej klasy zgromadzili się przed budynkiem I Liceum, gdzie czekał już na nas autokar. Po krótkiej podróży udaliśmy się do gmachu uczelni. Czekali tam na nasze przybycie wykładowcy . Na początku zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i udaliśmy się do pracowni laboratoryjnych. Znów poczuliśmy się jak studenci. Pani doktor Barbara Pezler przedstawiła nam plan działania. Pierwsze doświadczenie nie przysporzyło nam jakichkolwiek problemów . Każdy z nas już doskonale potrafi posługiwać się sprzętem laboratoryjnym oraz poruszać się po pracowni, ponieważ jest to już nasza kolejna wizyta na uczelni . Następne doświadczenia rozwijały nie tylko nasze zdolności manualne ,ale dostarczały nam mnóstwo wiedzy. Pani doktor opowiadała nam o zachodzących reakcjach, które każdy z nas mógł dokładnie zaobserwować . Bardzo ciekawe było doświadczenie w którym potrzebny był nam stoper . Wszyscy z wielką uwagą obserwowali mętnienie w probówce, mierząc czas do momentu jego pojawienia się. Po przeprowadzeniu każdego doświadczenia z wielką precyzją , z pomocą pani doktor formułowaliśmy obserwacje oraz wnioski. Na podstawie badań mogliśmy zaobserwować , iż na szybkość zachodzących reakcji wpływa wiele czynników m.in.: stężenie substancji ,rozdrobnienie substratu, rodzaj substancji, temperatura ,obecność katalizatorów . Pani doktor zaprezentowała nam co się dzieję z kostką cukru po spalaniu z sodą oczyszczoną oraz z popiłem roślinnym . Ku naszemu zdziwieniu stosowany na co dzień produkt spożywczy palił się. W drugiej części zajęć przeprowadziliśmy doświadczenia związane z reakcjami egzotermicznymi i endotermicznymi.

Niestety zbliżał się już koniec naszego pobytu na uczelni . Każdy z nas z wielkim smutkiem opuszczał mury budynku. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom nabyliśmy wiele nowych umiejętności , nasza wiedza się poszerzyła. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia.

Zadowoleni z miło spędzonego dnia zajęliśmy swoje miejsca i udaliśmy się w drogę powrotną do Sokołowa

Adrianna Raboszuk z klasy IId