Listopadowe święto (17 listopada)

W Sokołowskim Ośrodku Kultury 17 listopada z inicjatywy młodzieży I LO zaprezentowany został program "Liceum Niepodległej" upamiętniający odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Na scenie wystąpił chór szkolny, zespół muzyczny „Prowokacja” oraz grupa teatralna „Preteksty”. Zaproszenia otrzymały szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne w Sokołowie, każda na nie odpowiedziała. Ich uczniowie mieli okazję obejrzeć wspaniały występ naszych koleżanek i kolegów. Należy dodać, że przedsięwzięcie zostało w całości wymyślone i przygotowane przez uczniów. Koordynacją przedsięwzięcia zajeła się pani Izabela Staręga.

Nastrój uroczystości tworzyła również skromna i prosta dekoracja – flaga Polski, czerwone maki, w tle prezentowano zdjęcia dokumentujące ważne wydarzenia historyczne. Mogliśmy usłyszeć zarówno pełne powagi pieśni patriotyczne, jak i te bardziej współczesne. Utwory przeplatane były recytacjami wierszy i innych tekstów nawiązujących do tematyki spotkania. Widzowie nie kryli wzruszenia. Słysząc tak niesamowite wykonania, nie można było pozostać obojętnym. Oprócz programu słowno-muzycznego został zaprezentowany również skecz humorystyczny o codziennym życiu żołnierzy.

Widownia podziwiała wszystko w ciszy i skupieniu, gromkie brawa na koniec dały wyraz podziwu dla występujących. Przygotowany program przybliżył realia tamtych czasów nie tylko od strony historycznej, lecz także uczuciowej. Atmosfera panująca na sali na długo zapadnie nam w pamięci.
                                                                                                                                                    Katarzyna Wasilczuk