KRONIKA

Maraton Pisania Listów (15 grudnia)

 

MARATON PISANIA LISTÓW W I LICEUM

I Liceum po raz czwarty zorganizowało Maraton Pisania Listów. Uczniowie manifestują w ten sposób niezgodę na łamanie praw człowieka. Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001r., w warszawskiej grupie lokalnej.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka,10 grudnia. Dzięki Maratonowi dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa Jest to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość osób w obronie praw człowieka Rok temu w Polsce zostało napisanych ponad 268 000 listów. Udało się doprowadzić do uwolnienia skazanego na karę śmierci Mosesa Akatugby z Nigerii, polepszenia dostępu do służby zdrowia kobiet z Mkhondo w RPA, czy uzyskać od greckiego Ministra Sprawiedliwości deklarację zmiany prawa dotyczącego przestępstw z nienawiści. W tym roku pisaliśmy między innymi do rządu Burkina Faso o to, by powstrzymał kolejne małżeństwa zawierane pod przymusem i we wczesnym wieku. Wstrząsnęły nami historie młodych dziewcząt, które musiały wchodzić w związek małżeński nawet w wieku 11 lat. Wyraziliśmy swój sprzeciw wobec torturom oraz walczymy o prawo do sprawiedliwego sądu, tak jak walczy Yecenia Armenta. W 2012r. została zatrzymana przez nieumundurowanych policjantów, którzy ją oskarżyli o zlecenia zabójstwa męża. By zmusić ją do przyznania się do winy była torturowana i gwałcona. Podobnych historii jest dużo więcej.

Wszyscy ci ludzie liczą na nasze wsparcie. Możemy im pomóc, choćby poprzez listy. Dziękuję wszystkim, którzy nie pozostali obojętni na losy bohaterów i bohaterek Maratonu i zechcieli napisać w ich obronie list.

Monika Ługowska

 
BIP RSS
 
CMS Toruń