Matematycy na Uniwersytecie Białostockim (11 marca)

LICEALIŚCI Z SADOWEJ NA UNIWERYSTECIE W BIAŁYMSTOKU

Klasy pierwsze A,B,D,E z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim wraz z opiekunami odwiedziły w marcu Białystok i uczestniczyły w wykładach uniwersyteckich. Izabela Gorczyca w imieniu uczniów napisała relację z edukacyjnego wyjazdu.

,,W piątkowy poranek, wszyscy pełni optymizmu zebraliśmy się przed budynkiem szkoły i czekaliśmy na autokar. Sprawnie poszło zajmowanie miejsc i po sprawdzeniu listy ruszyliśmy w drogę. Wkrótce znaleźliśmy się przed budynkiem Uniwersytetu, gdzie czekały już na nas panie Anna Rybak i Agnieszka Tereszkiewicz .

Pierwszą częścią był wykład o praktycznym podejściu do zagadnienia funkcji liniowej. Następnie podzieleni na dwie grupy mieliśmy warsztaty.  Dowiedzieliśmy się, jak połączyć na matematyce naukę o sferach z podróżami po naszym globie. Poznaliśmy również nowe zastosowanie znanego nam już z matematyki programu GeoGebra.

Ale człowiek, a szczególnie uczeń nie może żyć tylko nauką, więc po zastrzyku tak ogromnej dawki wiedzy przyszedł czas na coś dla ciała. Udaliśmy się na posiłek. Każdy smakosz znalazł coś dla siebie i chwilę na odpoczynek. To nie był koniec atrakcji. Poszliśmy jeszcze na krótki spacer Aleją zakochanych w przepięknym starym parku,  mogliśmy podziwiać cudowny Pałac Branickich i trochę zazdrościć studentom, których tam spotkaliśmy. Nasz spacer zakończył się na placu teatralnym, gdyż zwieńczeniem naszej wyprawy był spektakl ,,Zapiski oficera Armii Czerwonej"  w teatrze dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Jedna z naszych koleżanek zapamięta tę sztukę szczególnie, gdyż przez chwilę była w centrum uwagi wszystkich,  siedząc na kolanach artysty. Przez całe przedstawienie panowała radosna atmosfera, a kunszt aktorski Krzysztofa Ławniczaka doprowadzał nas do śmiechu.  Bawiliśmy się fantastycznie.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do autokaru. Kierowca ruszył, a my pełni przeróżnych emocji wymienialiśmy się wrażeniami przez całą drogę. Każdy z nas wrócił do swojego domu w doskonałym humorze. Na długo zapamiętamy tę wycieczkę."

Izabela Gorczyca, uczennica I Liceum