KRONIKA

Nowa inicjatywa "Szlachetna paczka" (2 września)

 

SZLACHETNI W LICEUM

 

 

W tym roku po raz pierwszy w naszym rejonie bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie „ Szlachetna paczka”, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie „ Wiosna”. Nasz rejon jest jednym z 430 działających w tegorocznej edycji .\

 

Celem projektu jest pomoc konkretnym rodzinom - pomoc, która ma być inspiracją do zmian i impulsem do działania. Co roku angażuje się w akcję setki tysięcy ludzi: wolontariuszy, darczyńców, a także osób wspierających projekt finansowo.

W ubiegłym roku w ramach akcji 11 900 rodzin otrzymało taką pomoc.

 

Nasi Wolontariusze są jak detektywi; szukają tych, którzy nie krzyczą, że jest im źle, wstydzą się prosić o pomoc …Docierają (po uprzednim przeszkoleniu) do najbardziej potrzebujących rodzin w okolicy, spotykają się z nimi i diagnozują ich sytuację (na podstawie otrzymanych na szkoleniu materiałów), a następnie włączają do projektu tylko te rodziny, co do których mają pewność, że pomoc może być dla nich inspiracją do zmiany. Paczka to nie tylko konkretna pomoc materialna, to przede wszystkim impuls do działania. Rodzina określa, jakiej dokładnie oczekuje pomocy i następnie informacje o rodzinie zostają anonimowo zamieszczone na stronie www.szlachetnapaczka.pl, w zakładce „wybierz rodzinę”. Potem czekamy na darczyńców, czyli osoby, instytucje przygotowujące pomoc materialną dopasowaną do potrzeb konkretnej, wybranej przez siebie rodziny. Darczyńca sam decyduje komu pomaga, po przeczytaniu opisu sporządzonego przez wolontariusza. Przygotowana w ten sposób paczka jest dostarczana przez naszych wolontariuszy do wskazanych rodzin przed Świętami Bożego Narodzenia.

BIP RSS
 
CMS Toruń