październik 2016 - Milena Gryglas

 

DOŚWIADCZENIA CHEMICZNE KLASY POLITECHNICZNEJ
 
W SIEDLECKIM LABORATORIUM UNIWERSYTECKIM

 
28 października 2016 nasza klasa odwiedziła siedlecki Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny. Była to pierwsza tego typu wycieczka, ale sądzę, że  pozostanie nam w pamięci na długo.
Stanęliśmy przed ciekawym zadaniem. Mieliśmy przygotować roztwory soli kuchennej i kwasu octowego o różnych stężeniach.  Ogromnym wyzwaniem okazało się odmierzenie odpowiedniej ilości soli kuchennej: nie dość, że wszystkim trzęsły się ręce, to jeszcze waga rejestrowała nawet najlżejszy nacisk.  Z pomocą cylindra miarowego udało się dodać do NaCl odpowiednią ilość wody i otrzymać idealne roztwory.
Aby otrzymać mieszaniny o różnych stężeniach, musieliśmy łączyć różne roztwory lub rozcieńczać je. Ostatecznie wykonaliśmy 6% roztwory kwasu octowego, które potem przelaliśmy do jednego cylindra. Po zmierzeniu gęstości okazało się, że jest ona bardzo zbliżona do wartości ,,tablicowej". Byliśmy z siebie niezwykle zadowoleni.
Ta lekcja przyniosła nam wiele korzyści i wiele zabawy. Pozostawiliśmy laboratorium  w niezmienionym stanie: nie ucierpiała żadna probówka.  Z ogromną niechęcią zdejmowaliśmy białe fartuchy, ale żyjemy nadzieją, że niedługo założymy je znowu.
 
                                                                                                      Agnieszka Strus
BIP RSS
 
CMS Toruń