2018-09-20 POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

.

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

Od 8 do 16 wrzesnia 2018 odbywała się  po raz kolejny  polsko-niemiecka wymiana młodzieży prowadzona między I Liceum a KGS Neustadt am Rübenberge, która została dofinansowana prze Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Tym razem uczniowie z Niemiec przyjechali do Polski. Razem zwiedzaliśmy  Stare Miasto w Olsztynie, Mrągowo,  Wilczy Szaniec w Gierłoży oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN znajdujące się w Warszawie. Czas między wycieczkami spędzaliśmy na zajęciach integracyjnych prowadzonych przez animatorów w Centrum Rodowo na Mazurach. Warsztaty pobudzały nie tylko naszą kreatywność, ale  były  też znakomitą okazją  do rozwijania umiejętności współpracy  w grupach międzynarodowych. Ich celem było zbliżenie nas do siebie mimo wszelkich barier kulturowych, co zaowocowało nowymi znajomościami.  Mieliśmy okazję w praktyce sprawdzić i rozwijać nasze  umiejętności komunikacyjne zarówno w języku niemieckim jak i angielskim.  Było to dla nas bardzo cenne doświadczenie.

Uczniowie niemieccy  odwiedzili również nasze miasto, brali udział w wydarzeniach kulturalnych związanych z jubileuszem 70-lecia istnienia I Liceum. Przez to, że mieszkali w naszych domach, mieli możliwość  nawiązania bliższych znajomości z rodzinami goszczącymi.

Pobyt grupy niemieckiej wspominam bardzo dobrze, gdyż byli to ludzie sympatyczni i otwarci na innych. Serdecznie zachęcam do brania udziału w kolejnych edycjach wymiany.

Julia Ratyńska

.