Projekt CEMS Chance (30 maja)

CEMS Chance  to innowacyjny projekt skierowany do wszystkich uczniów klas III gimnazjum oraz I klas szkół ponadgimnazjalnych. Inicjatywa ma na celu pomoc młodym ludziom w podjęciu decyzji edukacyjnych i zaplanowaniu ścieżki zawodowej.

Dwa razy w roku organizowane są kolejne edycje CEMS Chance, które obejmują 4‑dniową konferencję w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Podczas niej uczestnicy biorą udział w różnych zajęciach. Cykl warsztatów, szkoleń i paneli dyskusyjnych przybliża uczestnikom metody osobistego doskonalenia się, poznawania samego siebie czy planowania własnej przyszłości. Dużą zaletą projektu był jego ogólnokrajowy charakter, czyli możliwość spędzania czasu z rówieśnikami z całej Polski. Każdemu uczestnikowi przydzielono mentora, który miał za zadanie wsparcie merytoryczne i organizacyjne w trakcie projektu.

W tym roku, 17-21 maja 2016 roku odbyła się X edycja projektu CEMS Chance, w której miałam okazję wziąć udział. W celu zakwalifikowania się do projektu każdy chętny uczeń musiał wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej dotyczący m.in.: zainteresowań, marzeń, celów życiowych. Ze wszystkich zgłoszeń z całej Polski wybrano wyjątkową czterdziestkę uczniów, których zaproszono do Warszawy na 4-dniowy pobyt.
We wtorek 17 maja uczestnicy przybyli do stolicy. Przed godziną 13, skład X edycji zebrał się w komplecie na SGH. Podczas wyjazdu uczestniczyłam w 15 warsztatach i szkoleniach dotyczących m.in. doradztwa zawodowego, autoprezentacji, zarządzania czasem, czy specyfiki certyfikatów językowych. Pierwszy
panel motywacyjny prowadziła Pani Kinga Burzyńska ‑ dziennikarka telewizji TVN oraz Marcin Wojciechowski ‑ dziennikarz Radia ZET. Kolejne warsztaty prowadzili np.: Piotr Cieszewski, Beata Pawlikowska, firma EY, firma Quad Graphics, ELAB. Nie zabrakło również ciekawych rozrywek. Odbyły się np. kurs tańca, gra terenowa, wyjście do kręgielni i na laserowy paintball.

Z okazji jubileuszowej edycji programu  zorganizowano I Zjazd Uczestników CEMS Chance. Poza uczestnikami tej edycji w zjeździe brało udział ok. 95 osób z poprzednich edycji CEMS’a. Zjazd odbył się w dniach 20-21 maja. Uczestniczył w nim też uczeń naszej szkoły Grzegorz Elgas. Celem zjazdu było ponowne zainspirowanie się, odnowienie kontaktów z rówieśnikami, a także zbadanie wpływu projektu na uczestników i ich losów po projekcie.

Mimo nieprzespanych nocy i zaległości w szkole, nie żałuję wyjazdu na CEMS Chance.
W ciągu 5 dni w stolicy poznałam rówieśników z całej Polski, zyskałam więcej pewności siebie oraz zaczęłam planować swoją ścieżkę edukacyjną.

Serdecznie polecam projekt i zachęcam do aplikowania w kolejnych edycjach CEMS Chance.

Magdalena Wojtkowska, uczennica I Liceum