Projekt "Chemia - wiem, umiem, rozumiem" (14 marca)

.

Chemia w kuchni

14 marca 2013 roku uczniowie klasy Id wraz z opiekunami: panią Bożeną Walenciej oraz panią Katarzyną Karpińską udali się na ostatnie zajęcia laboratoryjne w ramach projektu „Chemia - wiem, umiem, rozumiem‘’, na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Po trzeciej godzinie lekcyjnej, uczniowie naszej klasy zgromadzili się przed budynkiem szkoły i ruszyli w stronę autokaru, gdzie w miłej atmosferze spędziliśmy 30 minut drogi. Następnie opiekunowie wprowadzili nas do laboratorium i rozpoczął się pokaz. Tematyką zajęć była towarzysząca nam w życiu codziennym – chemia w kuchni. Na początku zostaliśmy zapoznani z doświadczeniami, którymi mieliśmy się zająć. Każdego jednak nurtowało pytanie z poprzedniego wykładu dotyczące zmiękczania wody za pomocą „Calgonu”. Dzięki ogromnej życzliwości wykładowców mogliśmy przybliżyć sobie rolę preparatu i dokładnie zrozumieć ich cel, wykorzystanie w codziennym użyciu. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie czternastoosobowe grupy i rozpoczęliśmy samodzielną pracę na swoich stanowiskach. Doświadczenia przebiegały bezproblemowo, każdy profesjonalnie posługiwał się sprzętem laboratoryjnym, z uśmiechem wspominając sobie swoje początki. Pani doktor poprosiła o przejście do miejsca gdzie miał odbyć się pokaz wykrywania białek, wtedy też swoją obecnością zaszczycił nas pan dyrektor - Marcin Celiński, który towarzyszył nam w zajęciach laboratoryjnych. Kolejne doświadczenia wywoływało coraz większe zainteresowanie. Wielką ciekawość wzbudziły w nas badania zawartości skrobi w produktach spożywczych takich jak: chleb, ziemniaki, mąka pszenna, „cukier puder”, jogurt biszkoptowy oraz twaróg. Na każdy składnik dodawaliśmy niewielką ilość płynu Lugola, zmiana barwy na granatową świadczyła o obecności skrobi w tych produktach. Ku naszemu zdziwieniu jest ona również zawarta w „cukrze pudrze ‘’ dostępnym w sprzedaży. Niestety zbliżał się koniec naszego pobytu, każdy z nas wspomina te wspaniałe chwilę spędzone w progach uczelni. Jednak nie zapomnieliśmy o ogromnym wkładzie pracy, jaką włożyli w projekt wykładowcy UPH, a w szczególności dr Krzysztof Lipiński. Na koniec przedstawiciele naszej klasy podziękowali za przekazaną wiedzę nauczycielom akademickim.

Wielkie podziękowanie kierujemy również dla pani profesor Bożeny Walenciej za wielkie zaangażowanie i chęci wzbogacenia naszej wiedzy.

Adrianna Raboszuk z klasy I d