Projekt klasy drugiej humanistycznej (8 kwietnia)

Uczniowie klasy humanistycznej, w ramach realizacji projektu XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości, we współpracy z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, przygotowali wystawę poświęconą ofiarom, które zginęły w obozie zagłady w Treblince. Wystawa zdjęć odbędzie się 10 kwietnia 2016 roku w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Na wystawie znajdą się zdjęcia dawnego obozu, w którym zamordowano blisko 900 tysięcy ludzi, rampa, komora gazowa, ruszt, na którym palono zwłoki i zbiorowe mogiły. Tam też mieści się dziś główna część pejzażowego założenia pomnikowego z początku lat 60 XX w. Zapraszamy do obejrzenia wystawy wszystkich tych, dla których pamięć, historia naszych okolic jest częścią zbiorowej tożsamości. Cytując słowa C. K. Norwida „Narody tracąc pamięć, tracą życie”.

W ramach realizacji zadania konkursowego młodzież wiele miejsca poświęciła także pomnikowi żołnierzy AK, który został odsłonięty 30 września 2007 r., zbudowany staraniem Fundacji ,,Pamiętamy’’ w Skwerze Najświętszej Maryi Panny przy kościele konkatedralnym.

Wysoki krzyż otaczają głazy z nazwiskami ponad 160 poległych i pomordowanych. Na krzyżu wisi rogatywka z orłem w koronie. Na poziomym ramieniu krzyża widnieje ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej, nawiązujący do nazwy oraz tradycji                6 Wileńskiej Brygady AK, walczącej z reżimem na tych terenach pod dowództwem kapitana. Władysława Łukasiuka ,,Młota’’ i kapitana Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara’’.

Pomnik upamiętnia zamordowanych m.in. przez UB, NKWD, KBW, a także ofiary wywózek do obozów koncentracyjnych w Rosji Sowieckiej.

Monika Ługowska