2020-12-14 PROJEKT MIĘDZYNARODOWY

.

PROJEKT "JESTEŚMY RAZEM"

I Liceum uczestniczy w międzynarodowym projekcie polsko-izraelskim od początku, czyli roku 2008. W listopadzie 2020 formuła została zmieniona; nie było spotkania w szkole w Kosowie Lackim, w muzeum w Treblince. Jednak istota projektu została zachowana; sedno nie uległo transformacji.

Uczennice I Liceum rozmawiały przez kilka godzin z uczniami, uczennicami z Izraela, z miejscowości Shlomi. Dialog dotyczył zainteresowań, zagadnień kulturowych, częściowo historycznych.

Shlomi jest niewielką miejscowością na granicy z Libią. Pod względem przyrodniczym, klimatycznym jest dla nas miejscem w pełni egzotycznym. Shlomi graniczy ze światem libańskiej rewolucji i wojny w Syrii.

Spotkanie uczniowskie poprzedzone było dialogiem nauczycieli z Polski i Izraela, wielu koordynatorów obu stron. Patronat nad projektem sprawuje Wojewoda Mazowiecki. Za jakość wydarzenia odpowiadają ministerstwa edukacji obu państw, a także warszawskie Muzeum Polin. Organizatorzy wybrali w tym roku tylko sześć szkół z całego województwa mazowieckiego, a nasza szkoła została wytypowana jako zespół pierwszy, inicjujący całość zdarzenia, określający jego dynamikę.

Podziękowania dla osób reprezentujących I Liceum, część strony polskiej: Sabiny Fabisiak, Oliwii Frąc, Dominiki Kraski, Marii Salach, Emiilii Sidor, Zofii Sosnowskiej, Natalii Wysokińskiej.

Anna Burzyńska, Beata Małko-Gul, Joanna Trandziuk, Anna Kuryłek