Projekt Trebnitz (15-19 kwietnia)

W dniach 15-19 kwietnia 2013r. w naszej szkole gościła grupa uczniów z niemiecko-luksemburskiego Liceum im. Układu Schengen w Perl w ramach międzynarodowego projektu „Mission Diversity” („Misja Różnorodności”). Było to już drugie spotkanie uczestników projektu.

W poniedziałek na warszawskim lotnisku dwunastu uczniów naszego liceum powitało grupę niemiecką. Ich wspólny tydzień rozpoczęli wizytą w „Kampanii przeciwko homofonii”. Podczas rozmowy ze Slawą młodzież dowiedziała się, jak wygląda życie homoseksualistów w Polsce i jak można im pomóc.

Wtorek rozpoczął się wizytą gości w progach naszego liceum. Niemieccy uczniowie zostali oprowadzeni po szkole, która zrobiła na nich olbrzymie wrażenie. Mieli nawet okazję uczestniczyć w kilku lekcjach. Po obiedzie miało miejsce seminarium dotyczące wypowiedzi posłów na temat homoseksualizmu. Po burzliwych rozmowach uczestnicy udali się na integracyjny wieczór przy polskich hitach i wspólnej pizzy.

W środę obyła się całodniowa wycieczka, podczas której uczestnicy mieli okazję zwiedzić Białowieżę oraz Grabarkę. Szczególne wrażenie na grupie niemieckiej zrobiły polskie żubry.

W czwartek młodzież miała możliwość uczestniczyć w LOkowisku. Grupa niemiecka specjalnie na tą okazję przygotowała piosenkę, którą zaprezentowała na forum naszego liceum. Po konkursie odbyło się kolejne seminarium, na którym poruszony był temat seksualności i ról w społeczeństwie. Wieczór zakończył się ogniskiem w stadninie koni w Nowej Wsi Kosowskiej. Uczniowie przy dźwiękach akordeonu i wspólnym tańcu świętowali zakończenie bardzo udanego tygodnia.

W piątek tuż przed odlotem grupy niemieckiej, odbyło się spotkanie z Robertem Biedroniem- posłem na Sejm RP, w którym poruszone były tematy homoseksualizmu i jego wpływu na innych. Następnie po wspólnym obiedzie uczestnicy pożegnali się i udali do domów.

Tydzień minął w mgnieniu oka i na pewno pozostanie na długo w pamięci uczestników projektu „Mission Diversity”. Uczniowie już teraz cieszą się na kolejne, czerwcowe spotkanie w Perl.

Paulina Woźniak