Relacja z wyjazdu do Moskwy (7 grudnia)

Relacja nauczyciela Sylwestra Mosieja

Od 29 listopada do 7 grudnia 2014 delegacja nauczycieli z Polski brała udział w wyjeździe szkoleniowym do Moskwy, w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych.

Organizatorami wyjazdu byli: Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego oraz Fundacja „Русский мир”. Wyjazdem kierowała pani prof. Ludmiła Szypielewicz – dr hab. z Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Główne cele wyjazdu nauczycieli z polskich szkół do Moskwy to:

ü  poznanie systemu edukacji w Rosji,

ü  zapoznanie z możliwością współpracy szkół polskich i rosyjskich,

ü  spotkania w moskiewskich szkołach,

ü  doskonalenie kompetencji językowych,

ü  przybliżenie rosyjskiej kultury.

Organizatorzy chcieli zaprezentować nauczycielom z Polski modele nauczania w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pokazać im nie tylko system edukacji, ale także rosyjską kulturę i historię.

W celu przybliżenia tamtejszego systemu kształcenia uczestnicy szkolenia odwiedzili dwie szkoły w Moskwie. Mieli oni możliwość zapoznania się ze sposobem prowadzenia lekcji w rosyjskich szkołach. Specjalnie dla polskiej delegacji uczniowie przygotowali prezentację obszarów działalności (kluby, projekty, koła zainteresowań). Podczas spotkania  z rosyjskimi nauczycielami  zapoznaliśmy  się z systemem ich pracy, jak również przedstawiliśmy system edukacji w Polsce.

Podczas wyjazdu mieliśmy również możliwość zapoznania się z kulturą rosyjską. Gospodarze szkolenia pokazali nam stolicę z najważniejszymi, cennymi zabytkami Moskwy. Uczestnicy zwiedzili m.in. Teatr Bolszoj, Teatr na Tagance. Plac Czerwony, Kreml i Skarbiec. Niesamowite i niezapomniane wrażenia wywarła wycieczka po nocnej Moskwie oraz wycieczka po starych miastach na trasie „Zołotoje Kolco Rossii”.

Nauczyciel  pan Sylwester Mosiej o wyjeździe wyraża się następująco: „Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym przyjęciem.  Dyrektorzy moskiewskich szkół deklarowali gotowość do współpracy. Jestem także zaskoczony  poziomem nauczania oraz dostępnymi w szkołach pomocami dydaktycznymi. Jestem pod wrażeniem tempa i rozmachu rozwijającej się Moskwy, podziwiam piękne połączenie nowoczesnej i tradycyjnej architektury. Opuszczałem Rosję pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Zobaczyłem zupełnie inną Rosję i Rosjan niż jest to podawane w mediach. Zdobytą wiedzę wykorzystam do zajęć w klasie z rozszerzonym programem nauczania języka rosyjskiego.

Agata Mosiej