Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego (27 września)

„POLEGŁYM  CHWAŁA, WOLNOŚĆ  ŻYWYM”

26. września 2014 roku w Zespole Szkół nr.1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim odbyła się uroczystość związana z 75. Rocznicą Powstania Polskiego Państwa Podziemnego.(26/27.09.1939 roku). Z  tej okazji Starosta Sokołowski Pan Leszek Iwaniuk oraz Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego Pan Andrzej Minarczuk, wygłosili kilka słów na temat odwagi, bohaterstwa i determinacji ludzi walczących o wolną Polskę. Dziękowali kombatantom obecnym na sali za  ich dokonania mówiąc, że wielkim szczęściem jest to że ludzie z tamtych trudnych lat  wciąż są wśród Nas. Zwrócili także uwagę na to, jak ważne jest, by młodzi ludzie pamiętali o historii kraju i byli z niej dumni.

Dyrektor Zespołu Szkół nr.1 ,pani Małgorzata Baranowska w imieniu Porucznika S. Jagiełły odczytała przemówienie, które opisywało rzeczywistość i wydarzenia z okresu II wojny światowej. Zawarte w nim informacje mówiły o funkcjonowaniu Polskiego Państwa Podziemnego: sądach, w których sądzono za zdrady kraju oraz o tajnym nauczaniu. Wiele ludzi edukowało się w ten sposób, mimo iż groziło to karą śmierci. Skierowane zostały też słowa do  młodzieży „uczcie się dla siebie, zdobytej wiedzy nikt wam nie odbierze”. Kiedyś ludzie chcieli się kształcić i rozwijać swoją wiedzę pomimo różnych przeciwieństw- teraz, gdy możemy uczyć się bez żadnych przeszkód powinniśmy to docenić i poszerzać swoje horyzonty.

Obecni na uroczystości kombatanci zostali honorowo odznaczeni orderami za swoje bohaterstwo, odwagę i działania.

Naszą szkołę reprezentowała klasa IIIC pod opieką p. Izabeli Staręgi i p. Katarzyny Karpińskiej

Marzena Koszewska