Spotkanie z p.Jerzym Zelnikiem (4 listopada)

BIBLIOTECZNE SPOTKANIA Z PASJĄ: JERZY ZELNIK

4 listopada 2014r. w ramach Bibliotecznych spotkań  z pasją,  swoją obecnością zaszczycił nas wybitny aktor teatralny i filmowy- Jerzy Zelnik.

Przypomnijmy, że Jerzy Zelnik debiutował mając zaledwie 18 lat w filmie Jerzego Kawalerowicza „Faraon” i od razu zaskarbił sobie sympatię widzów. Dojrzałość artystyczna przyszła 15 lat później i to Zygmunt August pozostał rolą najbliższą sercu aktora.

Obecnie Jerzy Zelnik wyznaje, że nie ma potrzeby brylowania na salonach. Pełen powściągliwości mówi o sobie: „Jestem wreszcie wolnym człowiekiem” i „Stałem się sługą”.

Spotkanie z aktorem przebiegało w naszej szkole w patriotycznej atmosferze. Jerzy Zelnik opowiedział   o swojej działalności kulturalno-patriotycznej, recytował fragmenty książki Jana Pawła II „Dar i tajemnica”, „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” W. Szymborskiej, fragm. przemówienia Marszałka Józefa Piłsudskiego do I Kampanii Kadrowej z 3 sierpnia 1944 roku. Wspólnie (!) odśpiewaliśmy Marsz Pierwszej Brygady i pieśń legionową „Wojenko, wojenko…”. Następnie aktor, odpowiadając na pytania  uczniów z kl. IIC i IIIB, mówił o początkach pracy w zawodzie aktora,   wyjaśniał czym dziś -w świecie pełnym komercji- powinien być zawód aktora,  mówił o  powodach większego zaangażowania w życie publiczne niż w życie aktorskie, podkreślił wagę posiadania przez każdego  z nas celu, który nadaje sens naszemu życiu.

Spotkanie z Jerzy Zelnikiem było dla zebranych uczniów piękną lekcją patriotyzmu.

Dziękujemy Sandrze Bazylczuk z kl. IB za przepiękne zaśpiewanie piosenki „Powrócisz tu”                i Sylwii Kamińskiej z kl. III B za poprowadzenie spotkania.

Już dziś biblioteka szkolna zaprasza na kolejne grudniowe Spotkanie z pasją.

W imieniu bibliotekarzy

Katarzyna Skibniewska