Technowarsztaty (15 marca)

TECHNO-warsztaty z Politechniką Warszawską

W I Liceum, w sobotę 15 marca 2012, zostały zorganizowane TECHNO-warsztaty z Politechniką Warszawską. Zajęcia odbyły się w ramach projektu edukacyjnego Stowarzyszenia KLATRAT.  Tematem przewodnim była Chemia kosmetyczna: „Chemia piękna, czyli co należy wiedzieć o formach kosmetycznych?”.  18 Licealistów z klas IIC i IIID uczestniczyło w zajęciach, które trwały 6 godzin zegarowych. Celem warsztatów było zapoznanie uczestników z podstawowymi wiadomościami na temat form kosmetycznych. Podczas pierwszej części zajęć uczniowie dowiedzieli się jak odróżnić trzy podstawowe rodzaje skóry i jakie kosmetyki należy stosować do każdego rodzaju. Młodzież dowiedziała się, jaki wpływ na skórę wywierają stosowane przez konsumentów kosmetyki, jakie są podstawowe składniki toniku, kremu nawilżającego oraz ich funkcje. Poznali również fizykochemiczny charakter substancji czynnych i ich wchłanianie przez naskórek, a także budowę związków SPC (Środki Powierzchniowo Czynne). W drugiej części warsztatu odbyły się zajęcia praktyczne. Uczniowie pracowali w 4 osobowych grupach. Wykonali dwie formuły kosmetyczne: tonik do cery tłustej, suchej oraz krem nawilżający. Ocenili krem poprzez badanie sensoryczne-jakościowe i hedonistyczne. Sprawdzali poziom nawilżenia skóry po użyciu kremu dostępnego handlowo i kremu otrzymanego w trakcie warsztatów przy pomocy korneometru. Sporządzone kremy młodzież zabrała do domu. Na podsumowanie uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w zajęciach.  Warsztaty prowadzili  inż. Justyna Skałkowska, inż. Aneta Kopiczko oraz Paweł Żuk, członkowie Stowarzyszenia KLATRAT i Chemicznego Koła Naukowego FLOGISTON. Opiekę nad młodzieżą sprawowali Bożena i Walenty Walenciejowie, którzy zorganizowali zajęcia. Przedsięwzięcie zainicjował dyrektor Marcin Celiński.

Bożena Walenciej