Udział w XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (1 czerwca)

XXII posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży

1 czerwca 2016 uczestniczyłyśmy w XXII posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży. To coroczny zwyczaj, który w dniu dziecka umożliwia młodym ludziom poczuć się jak politycy, zobaczyć, na czym polega praca parlamentarzysty. Aby zasiąść w sejmie, trzeba wcześniej przygotować projekt rekrutacyjny. W tym roku temat przewodni brzmiał: Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości. Wyłoniono 230 zespołów dwuosobowych, które zasiadły w polskim sejmie. W przeddzień dnia dziecka wszystkie zespoły spotkały się w Warszawie, by tam zwiedzić miejsca pamięci. Następnego dnia mogliśmy zwiedzać budynek sejmu i senatu, a także spotkać się z politykami poszczególnych ugrupowań.  Później odbyły się już obrady, którym przewodniczyło trzech młodych marszałków. Przemawiała także pani Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, która zwróciła uwagę na to, jak ważna jest nauka historii i znajomość lektur szkolnych w całości. O naszych prawach mówił Rzecznik Praw Dziecka, pan Marek Michalak, przywołując postać Starego Doktora  Janusza Korczaka. Wystąpiło jeszcze wielu innych gości, m.in. prezes IPN Łukasz Kamiński.

Debatowaliśmy nad uchwałą dotyczącą miejsc pamięci, o tym, co zrobić, żeby zwiększyć świadomość historyczną Polaków.  Zadano kilka pytań pani minister. Później był czas na przemówienia młodych posłów, na które łącznie było 75 minut. Widać, że młodzi ludzie podochodzą do polityki równie emocjonalnie jak dorośli. Sejm Dzieci i Młodzieży pokazał, że młodzi parlamentarzyści  nie są obojętni na losy naszego kraju, że zależy im aktywności.

Natalia Godlewska i Aleksandra Mróz