Uroczystość nadania imienia S.Dąbrowskiego pracowni A5 (9 stycznia)

9 stycznia 2015 roku minęła pierwsza rocznica śmierci Stanisława Dąbrowskiego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Z tej okazji I Liceum postanowiło nadać imię Stanisława Dąbrowskiego pracowni wiedzy o społeczeństwie.

Stanisław Dąbrowski był absolwentem I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie i 50 lat temu zdawał w naszej szkole maturę. Przez cały okres swojego życia był związany z naszą placówką. Podczas obchodów rocznic liceum, chętnie dzielił się z nami swoimi wspomnieniami oraz refleksjami z czasów nauki w szkole.

Stanisław Zbigniew Dąbrowski urodził się w rodzinie sędziego i nauczycielki w Sokołowie Podlaskim. Ukończył liceum ogólnokształcące w rodzinnym mieście, a następnie w 1970 studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1974 był sędzią kolejnych szczebli, rozpoczynając pracę w Sądzie Rejonowym w Węgrowie, od 1980 do 1990 orzekał w Sądzie Wojewódzkim w Siedlcach. Był współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Siedlcach, a także jego pierwszym prezesem (1981–1985). W latach 1989–1991 pełnił funkcję posła na Sejm kontraktowy wybranego z ramienia Komitetu Obywatelskiego z okręgu Garwolin. W 1990 zaczął orzekać w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. W 2004 został powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), od 27 marca 2006 do 22 marca 2010 był przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. 14 października 2010 powołany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Stanisław Dąbrowski zmarł w trakcie kadencji. Pośmiertnie w 2014 odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 1978 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Zmarł 9 stycznia 2014. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 16 stycznia 2014. Stanisław Dąbrowski został pochowany na warszawskich Powązkach.

Na szkolną uroczystość, którą poprowadził Dyrektor Marcin Celiński przybyli znamienici goście: Prezes Sądu Najwyższego - Teresa Flemming-Kulesza, Antoni Górski sędzia Sądu Najwyższego, Krzysztof Strzelczyk Sędzia Sądu Najwyższego, Antoni Cyran Szef Kancelarii Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Krzysztof Śledziewski dyrektor Biura Organizacyjnego Sądu Najwyższego, Aneta Łazarska była asystentka Prezesa Dąbrowskiego aktualnie sędzia Sądu Okręgowego, Aleksandra Rutkowska przedstawicielka Stowarzyszenia Sędziów Polskich JUSPICJA, Sławomir Onisko Prezes Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim, Józef Cejmer były Prezes Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim oraz dyrektorzy szkół, instytucji i zakładów pracy z terenu miasta oraz członkowie rodziny.

Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej panu Prezesowi Dąbrowskiemu. Aktu tego dokonały: wdowa po Stanisławie Dąbrowskim, Teresa, wraz z Teresą Flemming-Kuleszą Prezesem Sądu Najwyższego. Następnym punktem programu było spotkanie gości z młodzieżą szkolną. Tu swoim wspomnieniem o Stanisławie Dąbrowskim podzieliła się Pani Prezes Teresa Flemming-Kulesza. Uczniowie mieli także niepowtarzalną okazję zadać kilka pytań na temat pracy i funkcjonowania Sądu Najwyższego.

Następnie wszyscy goście oraz delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym  udali się do sokołowskiej Konkatedry, gdzie odbyła się Msza św. w intencji św. pamięci Stanisława Dąbrowskiego.

Jako społeczność szkolna jesteśmy dumni, mając taki wzór do naśladowania oraz zaszczyceni, że pracownia wiedzy o społeczeństwie nosi imię tak wybitnej osoby, którą był Stanisław Dąbrowski.