Wieczór Rosyjski (28 lutego)

28 lutego 2013 roku, w naszym liceum odbyła się II edycja WIECZORU ROSYJSKIEGO. Tematem były znane, lubiane i jakże piękne pieśni, ballady i romanse rosyjskie.

Tegoroczną edycję Wieczoru Rosyjskiego poprowadzili Dominika Adamczuk i Radosław Jurczak.

Wieczór rozpoczęła pieśń kozaków dońskich „Волга, Волга” (Wołga Wołga) wykonana a capella przez Piotra Kamińskiego, Mariusza Rostkowskiego i Marcina Siemikowskiego.

Następnie wybrzmiały najpiękniejsze i najbardziej popularne romanse rosyjskie, takie jak: „Очи чёрные” (Oczy czarne) w wykonaniu Roberta Filipka przy akompaniamencie Adama Tokarskiego i Pawła Cichockiego, „Гори, гори моя звезда” (Świeć, świeć moja gwiazdo) w wykonaniu Karoliny Szkop, „Сердце на снегу” (Serce na śniegu) w wykonaniu Pauliny Woźniak przy akompaniamencie Pawła Cichockiego czy „Дорогой длинною”(utwór znany u nas pod nazwą „To były piękne dni”) w wykonaniu absolwentki naszej szkoły Angeliki Marczuk przy akompaniamencie Adama Tokarskiego.

Oprócz starych romansów rosyjskich można było posłuchać pięknych pieśni ludowych, takich jak: "Калинка" w wykonaniu Anity Łach przy akompaniamencie Marcina Siemikowskiego, „Уральская рябинушка”( Jarzębina czerwona) w wykonaniu Moniki Koc, Pauliny Woźniak i Anity Łach przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał pan Michał Soszka, „Шар голубой” w wykonaniu Piotra Kamińskiego, Mariusza Rostkowskiego i Marcina Siemikowskiego, "Бродяга" (Włóczęga) i „Миленький ты мой” w wykonaniu Pauliny Głąbikowskiej i Mariusza Rostkowskiego , „Подмосковные вечера” (Podmoskiewskie wieczory) w wykonaniu Katarzyny Głogowskiej i Karoliny Szkop oraz „Родник” (Źródło) w wykonaniu Pauliny Zbiejczuk.

W ogromny zachwyt wprawiły nas pieśni żołnierskie, takie jak „Катюша” i „Смуглянка” w znakomitym wykonaniu Piotra Kamińskiego, Marcina Siemikowskiego i Mariusza Rostkowskiego przy akompaniamencie pana Michała Soszki oraz „Синий платочек”(Niebieska chusteczka) w wykonaniu Katarzyny Głogowskiej i Mateusza Kuca.

W atmosferę zadumy i refleksji wprowadziły nas ballady : „Молитва” (Modlitwa) Bułata Okudżawy w wykonaniu Moniki Koc i Mateusza Kuca przy akompaniamencie Sylwii Mulawki, „Конь” w wykonaniu na dwa głosy przez Mariusza Rostkowskiego i Paulinę Woźniak, „Таганка” w wykonaniu Mariusza Rostkowskiego i „Кони привередливые”(Konie narowiste) Włodzimierza Wysockiego fantastycznie zaśpiewane niskim ochrypłym głosem przez naszego absolwenta Bartosza Rosochackiego.

Wieczór zamknął znany polski szlagier sprzed II wojny światowej „To ostatnia niedziela”( w wersji rosyjskiej „Утомлённое солнце”) przepięknie wykonany przez Angelikę Marczuk przy akompaniamencie Adama Tokarskiego i pana Michała Soszki.

Nastrojowy klimat tworzyły dekoracje wykonane przez naszych uczniów, samowar, matrioszki, symboliczne czerwone goździki w wazonach oraz świece. Całości dopełniała prezentacja multimedialna wprowadzająca w tematykę poszczególnych utworów.

Wsłuchując się w piękne rosyjskie melodie w ten zimowy wieczór można było również napić się gorącej herbaty i skosztować ciast domowej roboty, przygotowanych przez nasze uczennice.

Niezmiernie cieszy fakt, że ciągle rośnie zainteresowanie muzyką rosyjską, nie tylko wśród młodzieży… Świadczy to o tym, że doceniamy prawdziwą sztukę oraz piękny, śpiewny język rosyjski i bogactwo kulturowe tego kraju.

Chciałabym podziękować wszystkim, którzy, mimo późnej pory, byli z nami tego wieczoru.

Serdecznie dziękuję uczestnikom Wieczoru Rosyjskiego za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w to przedsięwzięcie.

Dziękuję absolwentom naszej szkoły – Angelice MarczukBartoszowi Rosochackiemu za współpracę i wspaniałe występy gościnne.

Serdecznie podziękowania pragnę złożyć panu Michałowi Soszce, również absolwentowi naszej szkoły, który swoją mistrzowską grą na akordeonie uświetnił naszą uroczystość.

Mam nadzieję, że wieczór ten dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i na długo zostanie w naszej pamięci…

Agnieszka Babicka