Wycieczka regionalna klasy I C (5 listopada)

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Klasa I C zorganizowała wycieczkę po regionie w ramach wychowania patriotycznego i regionalnego

Nasza wycieczka po regionie zaczęła się od zwiedzenia Bazyliki Najświętszej Marii Panny w Węgrowie. Poznaliśmy historię tego gotyckiego kościoła oraz dowiedzieliśmy się paru ciekawostek związanych z tym miejscem, m.in. o ślubie Lecha Wałęsy z pochodzącą z podwęgrowskiej wsi Krypy Danutą czy też o lustrze Twardowskiego.

Następnym punktem wycieczki był zamek w Liwie. Zamek ten to jeden z najciekawszych zabytków na pograniczu podlasko-mazowieckim. Zbudowany został w pierwszej połowie XV wieku. Zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, jego kolekcje prezentują broń białą, palną i drzewcową z XV-XX wieku. Podziwialiśmy w nim kolekcję portretu sarmackiego z XVII-XVIII wieku oraz duży zbiór malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Dell Belli, Eryka Dahlberga.

Ostatni punkt programu to Muzeum Diecezjalne w Siedlcach. Mieliśmy możliwość poznania sztuki gotyckiej Podlasia, sztuki unickiej, obejrzenia zabytkowych szat liturgicznych oraz starodruków i dokumentów na pergaminach.

Zachęcamy kolegów i koleżanki naszej szkoły do odbycia takiej wyprawy po regionie. Dzięki niej pogłębiliśmy naszą wiedzę na temat historii i zabytków okolicy.

Uczniowie klasy I C