Wykład na UPH z języka angielskiego (15 grudnia)

UCZNIOWIE I LICEUM NA WYKŁADZIE O ANGIELSKIM HUMORZE W JĘZYKU

"Knock Knock. Who's there? UPH. UPH who? UPH wita!"Czyli żarty językowe.

Dnia 15.12.2015 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim z klas 1a, I b oraz 2f i 2b mieli przyjemność uczestniczenia w wykładzie po angielsku o humorze w języku. Zajęcia odbyły się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach oraz były prowadzone przez mgr Agnieszkę Wróbel. Na początku czuliśmy się trochę niezręcznie i mieliśmy mieszane uczucia. Po pewnym czasie jednak przełamaliśmy pierwsze lody i mogliśmy swobodnie uczestniczyć w zajęciach. Wykład nie tylko uczył, ale również rozbawił nas do łez. Prowadząca nie utrzymywała sztywnej etykiety i w humorystyczny sposób przekazywała wiedzę przydatną w codziennym życiu. Opowiedziała o wieloznaczności słów w języku angielskim oraz przedstawiła parę przykładów transformacji wyrazów. Na przykład słowo "chairdrobe", które jest mieszanką słów "chair" (krzesło) i "wardrobe" (szafa) co oznacza krzesło, które "zastępuje" szafę lub słówko chillax (chill i relax) co oznacza odpocząć i wyluzować się. Pokazała także jak źle usłyszane słowo zmienia znaczenia całego zdania, na przykład "chasing pavements" i "chasing penguins". Za wykład podziękowaliśmy gromkimi brawami, a przy wyjściu z auli otrzymaliśmy kartki świąteczne. Wyjazd uważamy za udany oraz w przyszłości liczymy na więcej takich wycieczek edukacyjnych. Na koniec zagadka: Co oznacza poniżej podane zdanie, które jest poprawne gramatycznie: "Buffalo buaffalo Buffalo buaffalo buaffalo buffalo Buffalo buffalo" Podpowiedź: są użyte 3 znaczenia słowa "buffalo" - nazwa miasta, zwierzę i czynność.

Maria Jabłońska i Aleksandra Iwańska, uczennice I Liceum