Wykład o żołnierzach wyklętych (2 marca)

W I Liceum odbyło się 2 marca spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Wyjątkowym gościem był profesor Krzysztof Iskra, pracownik UPH w Siedlcach – fizyk z wykształcenia, ale historyk z zamiłowania. Atutem spotkania była muzyka łącząca niekonwencjonalnie stylistykę hip-hopu z muzyką poważną. Młodzież obejrzała teledyski, jak również fragment nagrania koncertu z filharmonii poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Efekty wizualne pobudziły wyobraźnię uczniów, którzy w wielką uwagą śledzili prezentację. Teksty piosenek upamiętniały sylwetki walczących o wolną Polskę, opowiadały o ich charyzmie i poświęceniu. Uczniowie poznali biografię m.in. Mariana Bernaciaka – „Orlik”, Danuty Siedzikówny – „Inka” oraz Witolda Pileckiego. Usłyszeliśmy utwory: Kasia Malejonek & Maleo Reggae Rockers - "Panny Wyklęte", "PATRIOTYZM" oraz  "Balladę o rotmistrzu Pileckim" Lecha Makowieckiego, "Żołnierzy Wyklętych" Tadka, "Niezłomnych" Kasi Kowalskiej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas: 2a, 2c, 2d oraz 2f.

Marta Pawluczak