Wykłady o Moskwie (14 grudnia)

UCZNIOWIE I LICEUM NA WYKŁADACH O MOSKWIE

W poniedziałek 14 grudnia 2015 roku uczniowie I Liceum uczestniczyli w zajęciach otwartych z języka rosyjskiego zorganizowanych przez Katedrę Filologii Rosyjskiej i Komparatystyki Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach. W zajęciach uczestniczyli zainteresowani uczniowie z klasy 1a, 1b, 1c, 1d oraz 2d pod opieką Agnieszki Babickiej i Sylwestra Mosieja.

Zajęcia na temat „Москва- столица России” przygotowane zostały przez studentki rusycystyki przy wsparciu pani mgr Joanny Siepietowskiej. Wykład obejmował prezentację opatrzoną komentarzem, przedstawiającą krótką historię Moskwy oraz zabytki i miejsca warte odwiedzenia, takie jak Kreml, Plac Czerwony, a na nim Cerkiew Wasyla Błogosławionego, GUM i Mauzoleum Lenina, Sobór Chrystusa Zbawiciela, Galeria Trietiakowska, Teatr Bolszoj, ulicę Arbat, Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie i inne. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć fragment baletu Piotra Czajkowskiego „Jezioro łabędzie” , wysłuchać pieśni Bułata Okudżawy poświęconej zabytkowej uliczce Moskwy-Arbatowi.

Młodzież poszerzyła swoją wiedzę na temat moskiewskiego metra oraz dowiedziała się między innymi co to są „torty stalinowskie”. Na zakończenie zajęć uczniowie zaśpiewali piękną rosyjską pieśń „Подмосковные вечера” w wersji karaoke.

Agnieszka Babicka, Sylwester Mosiej