Zajęcia z języka rosyjskiego na UPH (1 marca)

Pasjonaci języka rosyjskiego z I LO na zajęciach w UPH

We wtorek 1 marca 2016 r. uczniowie klas IIe i IIIe oraz jedna uczennica z kl. 1b pod opieką nauczyciela j. rosyjskiego p. Agnieszki Babickiej uczestniczyli w wykładach i warsztatach przygotowanych przez wykładowców Instytutu Neofilologii i Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego w Siedlcach.

Podczas zajęć z dr Ewą Kozak -„Русская фонетика”- pogłębialiśmy wiedzę związaną z poprawną wymową spółgłosek zawsze twardych (ж, ш, ц) i zawsze miękkich (ч, щ) oraz sprawiającej najwięcej kłopotów uczniom- spółgłosce л. Każdy z nas mógł sprawdzić swoje umiejętności czytając скороговорки (tzw. łamańce językowe). Okazało się, że na pozór krótkie teksty, nie były takie łatwe, na jakie wyglądały.

„Русские идиомы и фразеологизмы” prowadzone przez studentkę III roku rusycystyki pod kierunkiem dr Danuty Kramarskiej- to kolejne zajęcia, w którym braliśmy udział. Podczas tego wykładu obejrzeliśmy krótką prezentację opatrzoną komentarzem pani doktor i filmiki, dzięki którym poznaliśmy wiele frazeologizmów i związków wyrazowych. Zdobytą wiedzę możemy wykorzystać w wypracowaniach i w ten sposób wzbogacić ich treść.

Podczas ostatniego wykłady dr Ludmiły Mnich „Санкт Петербург- история, архитектура и литератураdowiedzieliśmy się wielu zaskakujących informacji o „Wenecji Północy” (tak nazywany jest Petersburg) oraz, jej założycielu- Piotrze I. Pani doktor z ogromną pasją opowiadała o dawnej stolicy Rosji. Na sam koniec przeprowadziła krótki quiz i wręczyła wszystkim drobne upominki.

Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć i podziękowaniu za tak interesujące zajęcia ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Ten dzień uznajemy za bardzo udany i z niecierpliwością czekamy na kolejny.

Ewelina Tomaszewska